Szanowni Państwo,
w imieniu władz Wydziału Matematyki i Informatyki UAM oraz Poznańskiej Fundacji Matematycznej serdecznie zapraszamy do udziału w warsztatach dla nauczycieli matematyki oraz informatyki.
Spotkanie poprowadzi mgr Małgorzata Mikołajczyk, polska matematyczka, dydaktyk i popularyzator matematyki, kierownik Pracowni Dydaktyki Matematyki Instytutu Matematycznego Uniwersytetu Wrocławskiego. Autorka ponad 200 publikacji naukowych i popularnonaukowych. Organizatorka wielu popularnych konkursów matematycznych m.in. Dolnośląskich Meczy Matematycznych, Maratonu Matematycznego, czy Wrocławskich Matematycznych Marszów na Orientację. Redaktor naczelny Magazynu Miłośników Matematyki i Wrocławskiego Portalu Matematycznego. Za działalność popularyzatorską i edukacyjną wyróżniona w 2006 roku medalem Komisji Edukacji Narodowej, w 2010 roku Nagrodą Prezydenta Wrocławia oraz w 2012 roku nagrodą główną im. Samuela Dicksteina Polskiego Towarzystwa Matematycznego. Na wykładzie zatytułowanym „Bryły w plasterkach” zaprezentowany zostanie trening wyobraźni geometrycznej. Obliczane będą objętości brył z wykorzystaniem różnym metod. W efekcie wyprowadzony zostanie wzór na objętość kuli, korzystając jedynie ze wzorów na objętość prostopadłościanu i ostrosłupa. Podczas warsztatu zatytułowanego „Przekroje brył” odkryjemy przekroje prostych wielościanów (sześcian, czworościan foremny, ośmiościan foremny) wyznaczone przez 3 niewspółliniowe punkty. Przyjrzymy się serii zadań, która w efekcie doprowadzi do odkrycia algorytmu rysowania poprawnych przekrojów brył.
Spotkanie odbędzie się w środę, 29 kwietnia 2015 roku, na Wydziale Matematyki
i Informatyki Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, ul. Umultowska 87.
Plan spotkania:
16.00 – 17.00 – część I (Aula B)
przerwa na kawę (Klub Profesorski)
17.15 – 18.15 – część II (Aula B)
Formularz zgłoszeniowy został zamknięty 26 kwietnia 2015 roku.
Dodatkowe informacje można uzyskać kontaktując się z panią dr Edytą Juskowiak (WMI UAM).
Warsztaty dla nauczycieli są realizowane dzięki środkom finansowym pozyskanym przez Poznańską Fundacje Matematyczną od Miasta Poznania, na realizację projektu „Matma jest super”.