Poznański Portal Matematyczny

Wielkopolskie Mecze Matematyczne

Krótka historia

W okresie renesansu we Włoszech matematycy stworzyli ciekawą formę rywalizacji intelektualnej. Wymieniali się zadaniami, a po kilku tygodniach publicznie ,,pojedynkowali”. Każdy przedstawiał rozwiązania zadań zaproponowanych przez przeciwnika. Zwyciężał ten, kto rozwiązał większą liczbę zadań, otrzymanych wcześniej od innych startujących.

W latach 2014−2015 odbyły się trzy edycje Wielkopolskich Meczów Matematycznych. Zawody były wzorowane na Dolnośląskich Meczach Matematycznych. Łącznie siedemnaście dziesięcioosobowych drużyn z wielkopolskich liceów rywalizowało o zwycięstwo.

Turnieje były współfinansowane przez Poznańską Fundację Matematyczną ze środków pozyskanych od Miasta Poznania w ramach projektów: ,,Matematyka dla zuchwałych”, ,,Matma jest super”.

Pomysłodawcom Wielkopolskich Meczów Matematycznych jest Paweł Perekietka, nauczyciel z V Liceum Ogólnokształcącego w Poznaniu.

1. edycja (wiosna, 2014)

24 maja 2014 na Wydziale Matematyki i Informatyki Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza, odbyła się pierwsza edycja Wielkopolskich Meczów Matematycznych. Cztery drużyny z poznańskich liceów rywalizowały o zwycięstwo w tym pilotażowym przedsięwzięciu.

Zwycięzcą została reprezentacja Liceum Ogólnokształcącego im. św. Marii Magdaleny w Poznaniu, drugie miejsce zajął zespół II LO w Poznaniu, a trzecie VIII LO w Poznaniu.

2. edycja (jesień, 2014)

Od 24 października do 13 grudnia 2014 na Wydziale Matematyki i Informatyki Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza, odbyła się druga edycja Wielkopolskich Meczów Matematycznych. Osiem dziesięcioosobowych drużyn z poznańskich liceów rywalizowało o zwycięstwo.

Zwycięzcą została reprezentacja VIII Liceum Ogólnokształcącego w Poznaniu, drugie miejsce zajął zespół LO MM w Poznaniu, a trzecie ex aequo II LO w Poznaniu oraz III LO w Poznaniu.

3. edycja (jesień, 2015)

Od 15 października do 12 grudnia 2015, odbyła się trzecia edycja Wielkopolskich Meczów Matematycznych. Siedemnaście dziesięcioosobowych drużyn z wielkopolskich liceów rywalizowało o zwycięstwo.

Po raz drugi najlepszą drużyną została reprezentacja Liceum Ogólnokształcącego im. św. Marii Magdaleny w Poznaniu, drugie miejsce zajął zespół II LO w Poznaniu, a trzecie ex aequo I LO w Poznaniu oraz VI LO w Poznaniu.

4. edycja (jesień, 2016)

Więcej informacji o Wielkopolskich Meczach Matematycznych (oraz powyższy tekst) można znaleźć na blogu Szach-mat.

Do góry