Poznański Portal Matematyczny

Wielkopolskie Mecze Matematyczne

Krótka historia

W okresie renesansu we Włoszech matematycy stworzyli ciekawą formę rywalizacji intelektualnej. Wymieniali się zadaniami, a po kilku tygodniach publicznie ,,pojedynkowali”. Każdy przedstawiał rozwiązania zadań zaproponowanych przez przeciwnika. Zwyciężał ten, kto rozwiązał większą liczbę zadań, otrzymanych wcześniej od innych startujących.

W latach 2014−2015 odbyły się trzy edycje Wielkopolskich Meczów Matematycznych. Zawody były wzorowane na Dolnośląskich Meczach Matematycznych. Łącznie siedemnaście dziesięcioosobowych drużyn z wielkopolskich liceów rywalizowało o zwycięstwo.

Turnieje były współfinansowane przez Poznańską Fundację Matematyczną ze środków pozyskanych od Miasta Poznania w ramach projektów: ,,Matematyka dla zuchwałych”, ,,Matma jest super”.

Pomysłodawcom Wielkopolskich Meczów Matematycznych jest Paweł Perekietka, nauczyciel z V Liceum Ogólnokształcącego w Poznaniu.

1. edycja (wiosna, 2014)

24 maja 2014 na Wydziale Matematyki i Informatyki Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza, odbyła się pierwsza edycja Wielkopolskich Meczów Matematycznych. Cztery drużyny z poznańskich liceów rywalizowały o zwycięstwo w tym pilotażowym przedsięwzięciu.

Zwycięzcą została reprezentacja Liceum Ogólnokształcącego im. św. Marii Magdaleny w Poznaniu, drugie miejsce zajął zespół II LO w Poznaniu, a trzecie VIII LO w Poznaniu.

2. edycja (jesień, 2014)

Od 24 października do 13 grudnia 2014 na Wydziale Matematyki i Informatyki Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza, odbyła się druga edycja Wielkopolskich Meczów Matematycznych. Osiem dziesięcioosobowych drużyn z poznańskich liceów rywalizowało o zwycięstwo.

Zwycięzcą została reprezentacja VIII Liceum Ogólnokształcącego w Poznaniu, drugie miejsce zajął zespół LO MM w Poznaniu, a trzecie ex aequo II LO w Poznaniu oraz III LO w Poznaniu.

3. edycja (jesień, 2015)

Od 15 października do 12 grudnia 2015, odbyła się trzecia edycja Wielkopolskich Meczów Matematycznych. Siedemnaście dziesięcioosobowych drużyn z wielkopolskich liceów rywalizowało o zwycięstwo.

Po raz drugi najlepszą drużyną została reprezentacja Liceum Ogólnokształcącego im. św. Marii Magdaleny w Poznaniu, drugie miejsce zajął zespół II LO w Poznaniu, a trzecie ex aequo I LO w Poznaniu oraz VI LO w Poznaniu.

4. edycja (jesień, 2016)

Więcej informacji o Wielkopolskich Meczach Matematycznych (oraz powyższy tekst) można znaleźć na blogu Szach-math.

5. edycja (jesień, 2017)

Wielkopolskie Mecze Matematyczne – edycja V, jesień 2017

W 5. edycji Wielkopolskich Meczów Matematycznych udział bierze łącznie siedemnaście szkół ponadgimnazjalnych, które drogą losowania zostały rozdzielone pomiędzy sześć grup turniejowych. Mecze pierwszej kolejki fazy grupowej rozegrano 10 października 2017 roku. Finał Wielkopolskich Meczów Matematycznych rozegrany zostanie na WMiI UAM w sobotę 16 grudnia 2017 roku. Aktualne wyniki oraz terminarz znajdują się na blogu Szach-math.

Do góry