Poznański Portal Matematyczny

Po indeks z Pitagorasem – cykl wykładów

z_pitagorasem_smallW tym semestrze rusza kolejna edycja wykładów w ramach cyklu „Po indeks z Pitagorasem” na Wydziale Matematyki i Informatyki. Spotkania z doświadczoną kadrą WMiI stwarzają możliwość uzupełnienia i poszerzenia zainteresowań uczniów w zakresie wyżej wspomnianych dziedzin nauki. Ponadto uczestnictwo w wykładzie na daje uczniowi szansę zapoznania się z uniwersytetem oraz jego kadrą, a pobyt na WMiI umożliwia uczniom dokonującym wyboru przyszłego kierunku studiów zapoznanie się z ofertą edukacyjną wydziału. Więcej szczegółów na stronie projektu.

NAJBLIŻSZE WYKŁADY:

WYKŁAD 4 (25.03.2014)

Dr Marcin Borkowski
„O rachunkach pamięciowych, czyli warto zaprzyjaźnić się z liczbami”

Streszczenie:
Nie warto wyjmować kalkulatora, gdy trzeba po prostu pomnożyć 20 przez 5. Nie warto go również wyjmować, gdy trzeba po prostu pomnożyć 72 przez 11. Albo podnieść 85 do kwadratu. Albo (po prostu!) wyciągnąć pierwiastek kwadratowy z 5929. Jak to wszystko policzyć w pamięci? O tym właśnie będzie ten wykład.
O prelegencie:
Adiunkt na Wydziale Matematyki i Informatyki UAM w Poznaniu, z wykształcenia matematyk i ekonomista, z zamiłowania gracz i lifehacker. Uważa, że matematyka i komputery powinny ułatwiać, a nie utrudniać życie ludziom.

WYKŁAD 5 (20.05.2014)

Dr Filip Graliński
„Tłumacz — zrób to sam”

Streszczenie:
Jak na swoim własnym komputerze „wytresować” automatycznego tłumacza? Czy można tłumaczyć automatycznie z maltańskiego na polski? Z łaciny? Z klingońskiego? Z gwary poznańskiej? Kiedy komputery będą tłumaczyły lepiej od ludzi? Czy można tłumaczyć automatycznie język mówiony? I co to ma wszystko wspólnego z szyfrowaniem i Enigmą? Odpowiedzi na te pytania poznamy podczas wykładu.
O prelegencie:
Adiunkt na Wydziale Matematyki i Informatyki UAM w Poznaniu. Naukowo zajmuje się przetwarzaniem języka naturalnego i lingwistyką komputerową, w szczególności analizą składniową, tłumaczeniem automatycznym (zarówno regułowym, jak i statystycznym), pozyskiwaniem informacji, leksykografią (szczególnie frazeologizmów). Prywatnie interesuje się folklorem współczesnym, jest autorem książki „Znikająca nerka. Mały leksykon współczesnych legend miejskich”.

WYKŁAD 6 (10.06.2014)

Dr Marcin Gogolewski
„Wybory elektroniczne jako alternatywa dla tradycyjnych”

Streszczenie:
Wybory budzą zwykle sporo emocji. Często pojawia się oskarżenie o różnego typu manipulacje. Sam proces jest dość kosztowny (przygotowania, opłacenie komisji, nadzór). Jak to jest realizowane w innych krajach? Czy rezygnacja z tradycyjnej formy wyborów zmniejszyłaby, czy zwiększyła poziom bezpieczeństwa i podatność na oszustwa? Czy zmiana podejścia wygenerowałaby nowe koszty, czy zapewniła oszczędności? Co może nam zaoferować współczesna informatyka?
O prelegencie:
Adiunkt na Wydziale Matematyki i Informatyki UAM w Poznaniu. Za swój główny temat badań wybrał zachowanie anonimowości użytkowników (na przykład w trakcie wyborów elektronicznych, czy wymiany informacji) i protokoły kryptograficzne. Od strony dydaktycznej interesuje się kompresją i przetwarzaniem danych oraz bezpieczeństwem sieci komputerowych.W ostatnich latach uczestniczył w projektach popularyzujących informatykę wśród uczniów.

Do góry