Okrąg dziewięciu punktów – krótkie przypomnienie
Niech ABC będzie trójkątem. Oznaczmy przez AH,BH,CH spodki wysokości opuszczonych z wierzchołków A,B,C odpowiednio. Niech H będzie ortocentrum trójkąta ABC. Oznaczmy przez A′,B′,C′ środki odcinków AH,BH,CH odpowiednio. Wreszcie, przez AG,BG,CG oznaczmy środki boków BC,CA oraz AB. Wtedy twierdzenie Feuerbacha mówi, że punkty AH,BH,CH,A′,B′,C′ oraz AG,BG,CG leżą na jednym okręgu, który nazywamy okręgiem dziewięciu punktów. Dokładny opis wraz z dowodem przedstawiła w swoim artykule pt. „Twierdzenie Feuerbacha” Ewa Kosińska.
Rysunek 1. Źródło: wikipedia.org
Sfera dwunastu punktów – o jakie punkty właściwie chodzi?
Sfera dwunastu punktów jest przestrzennym odpowiednikiem okręgu dziewięciu punktów. Jeśli przypomnimy sobie konstrukcję tego okręgu, możemy się spodziewać, że czworościan, względem którego będziemy rozważać naszą sferę, będzie ortocentryczny (tzn. że wysokości opuszczone z poszczególnych wierzchołków na przeciwległe ściany przecinają się w jednym punkcie). W przypadku płaskim warunek był spełniony, ponieważ wysokości w dowolnym trójkącie przecinają się w jednym punkcie. W przestrzeni nie musi wcale tak być.
Niech ABCD będzie ortocentrycznym czworościanem, gdzie H jest punktem przecięcia się jego wysokości. Wprowadźmy następujące oznaczenia:
- AG,BG,CG,DG – środki ciężkości ścian przeciwległych do wierzchołków A,B,C,D (punkty przecięcia się środkowych trójkątów BCD,CDA,DAB,ABC odpowiednio),
- AH,BH,CH,DH – spodki wysokości opuszczonych z wierzchołków A,B,C,D,
- A′,B′,C′,D′ – punkty leżące na odcinkach AH,BH,CH,DH i dzielące je w stosunku 2:1.
Punkty AG,BG,CG,DG,AH,BH,CH,DH,A′,B′,C′,D′ leżą wówczas na jednej sferze, którą nazywamy sferą dwunastu punktów.
Zauważmy, że A′B′||AB oraz A′B′=13AB na mocy twierdzenia odwrotnego do twierdzenia Talesa, ponieważ A′ i B′ dzielą odcinki AH i BH w stosunku 2:1 odpowiednio. Podobnie AGBG||AB oraz AGBG=13AB, bo AG i BG jako środki ciężkości ścian BCD oraz ACD dzielą odpowiednie środkowe w w stosunku 2:1. Wynika stąd, że A′B′AGBG jest równoległobokiem. Pokażemy, że jest to prostokąt.
Oznaczmy przez E środek krawędzi CD. Udowodnimy najpierw, że płaszczyzna CDH jest prostopadła do prostej AB. DDH⊥ABC, więc każda płaszczyzna zawierająca prostą DDH jest prostopadła do ABC. Jedną z takich płaszczyzn jest CDH. Analogicznie pokazujemy, że CDH⊥ABD. Zatem CDH jest prostopadła do części wspólnej ABC i ABD, którą jest prosta AB.
Skoro CDH jest prostopadła do AB, to każda prosta leżąca na tej płaszczyźnie musi być prostopadłą do AB. W szczególności EH⊥AB. Zauważmy, że AGB′||EH. Łącząc to z faktem A′B′||AB stwierdzamy, że A′B′⊥AGB′, czyli istotnie A′B′AGBG jest prostokątem. W dowolnym prostokącie przekątne są równe i przecinają się w połowie, więc A′AG=B′BG. Oznaczmy przez S środek odcinka A′AG. Niech r=12A′AG. Wtedy sfera dwunastu punktów czworościanu ABCD ma środek S i promień r. Widzimy, że należą do niej punkty A′,B′,AG,BG.
Analogicznie jak w przypadku A′B′AGBG możemy dowieść, że A′C′AGCG jest prostokątem, skąd wynika, że punkty C′ i CG należą do sfery o środku S i promieniu r. Podobnie jest z punktami D′ oraz DG.
Każdy z trójkątów AAHAG,BBHBG,CCHCG,DDHDG jest prostokątny, więc okręgi opisane na tych trójkątach mają środek S i promień r. Są to koła wielkie naszej sfery, co kończy dowód.