W imieniu organizatorów chcielibyśmy zaprosić wszystkich zainteresowanych matematyką uczniów i ich nauczycieli-opiekunów na konferencję θβℓιcℤε 2016, która odbędzie się na Wydziale Matematyki i Informatyki UAM w dniach 13-15 maja. Jest to konferencja popularyzująca matematykę organizowana, z założenia, przez studentów i dla studentów. W tym roku jednak część konferencji (sobota 14. maja od godziny 9.00) jest adresowana również do uczniów poznańskich szkół ponadgimnazjalnych oraz do ich nauczycieli.
Co zrobić, aby wziąć udział? Konferencja jest dla uczniów jak i nauczycieli bezpłatna dzięki wsparciu finansowemu pozyskanemu przez Poznańską Fundację Matematyczną od Miasta Poznań. Prosimy jednak osoby zainteresowane udziałem w konferencji o rejestrację, najpóźniej do czwartku, 12 maja br., poprzez formularz umieszczony pod adresem http://oblicze.wmi.amu.edu.pl/ w dziale „Informacje dla licealistów i nauczycieli„.
W przypadku wątpliwości lub pytań prosimy o kontakt z adresem e-mail organizatorów: konferencjaoblicze@gmail.com.
W programie sesji ponadgimnazjalnej między innymi:
– „Matematyczny język piękna”: Czym jest piękno i czy można je opisać za pomocą matematyki? Złota proporcja w naturze i sztuce.
– „Nieuczesane myśli topologa – czyli matematyczna gawęda na temat warkoczy”: W salonie fryzjerskim siedzi matematyk, obok połyskująca para nożyczek, mnóstwo szczotek i innych sprzętów. Nerwowo wierci się w fotelu – przecież nie od dziś wie, że sfery zaczesać się nie da. Fryzjer intuicyjnie sięga po nożyczki, szalejące nad czołem rozmaitości nie rokują zbyt dobrze. Niechętny rozspójnieniu klient wpada na pomysł – warkocz będzie idealny! W rozczesywaniu matematycznych myśli niezbędny okaże się… (zaskakująco!) grzebień.
– „Najlepszy trik karciany na świecie – rzecz o potędze permutacji”: Celem referatu będzie pokazanie jak pełne matematyki mogą być sprawy tak zdaje się od niej odległe, jak sztuczki karciane. Głównymi aktorami przedstawienia są magik M i jego sprytny asystent A oraz oglądająca ich publiczność P, korzystający z pewnej talii kart D, której rozmiar zwiększać się będzie wraz ze wzrostem poziomu trudności sztuczek.
i wiele innych.