Poznański Portal Matematyczny

Po indeks z Pitagorasem – wykład 4 i 5

W ramach cyklu „Po indeks z Pitagorasem” odbędą się kolejne dwa wykłady z serii, tym razem wykładowcami będą dr Marcin Borkowski i dr Jan Kaczmarek. W rozwinięciu notki znajdują się tytuły i streszczenia wykładów. Informacje o zapisach dostępne są na stronie projektu. Gorąco zachęcamy do zgłaszania uczestnictwa!

Wykład 4

17 marzec 2015
dr Marcin Borkowski

Tytuł wykładu:

Wielomiany i tajemnice.

Streszczenie:
Gdy poznamy jakąś straszliwą tajemnicę, nie chcemy dzielić się nią z całym światem – w końcu to tajemnica. Nie chcemy jednak zatrzymać jej tylko dla siebie – gdyby coś nam się stało, ta wiedza mogłaby przepaść. Jak rozwiązać ten dylemat? Na ratunek przychodzą nasi starzy, dobrzy znajomi ze szkoły: wielomiany. Podczas wykładu opowiemy, jak można wykorzystać szkolną wiedzę o wielomianach, by bezpiecznie podzielić tajemnicę na kawałki, dlaczego liczby rzeczywiste nie zawsze są najlepsze do obliczeń oraz czy suma dwóch liczb parzystych naprawdę zawsze musi być parzysta.

Wykład 5

19 maj 2015
dr Jan Kaczmarek

Tytuł wykładu:

Matematyka nie jest taka zła, najgorsze są rachunki, czyli metody przybliżonych obliczeń.

Streszczenie:

Wiele twierdzeń matematycznych mówi o istnieniu rozwiązania danego problemu, ale nie podaje efektywnej metody znalezienia wartości liczbowej rozwiązania. W praktyce obliczeniowej (w tytule wykładu nazwanej „rachunkami”), np. w obliczeniach inżynierskich, wyznaczenie wartości liczbowej rozwiązania odgrywa kluczową rolę. Niestety, zazwyczaj rozwiązanie to znajdowane jest z pewnym przybliżeniem, z pewnym błędem. Można zadać wiele pytań: jaka jest natura błędów, co jest ich przyczyną, czy same metody obliczeń nie są źródłem błędu i wreszcie, czy komputery liczą dokładnie? W prezentowanym wykładzie spróbujemy odpowiedzieć na postawione tu pytania.

Wykłady „Po indeks z Pitagorasem”, w roku szkolnym 2014/2015, organizowane są dzięki środkom finansowym pozyskanym przez Poznańska Fundację matematyczną od Fundacji mBanku oraz od Miasta Poznań.

mfundacja_logotyp_sowa

Do góry