Poznański Portal Matematyczny

Po indeks z Pitagorasem: W poszukiwaniu liczb pierwszych

Serdecznie zapraszamy do udziału w kolejnym spotkaniu dla młodzieży z cyklu „Po indeks z Pitagorasem”! Już 22 maja 2018 r., o godz. 12.00, pan mgr Bartłomiej Przybylski, pracownik Wydziału Matematyki i Informatyki Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu wygłosi wykład zatytułowany „W poszukiwaniu liczb pierwszych”. Wykład odbędzie się w auli A na Wydziale Matematyki i Informatyki UAM w Poznaniu.

Streszczenie: Liczby pierwsze cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem filozofów i matematyków od tysięcy lat – już nasi prehistoryczni przodkowie znali takie liczby, chociaż wcale nie nazywali ich pierwszymi. Tajemniczość, nieregularność i niedostępność liczb pierwszych pobudza ciekawość tysięcy matematyków na całym świecie. Pomimo tego, istnieje wciąż wiele prostych w formule pytań, na które nie znamy jeszcze odpowiedzi. Na inne odpowiedzi poznaliśmy dopiero w ostatnich latach. Jak szybko sprawdzić, czy dana liczba jest pierwsza? Czy da się szybko rozłożyć liczbę na czynniki pierwsze? Jak znaleźć liczbę pierwszą odpowiednio dużą, aby można ją było wykorzystywać w kryptografii?

Rejestracja na wydarzenie odbywa się przez formularz zgłoszeniowy

Wydarzenie współfinansowane jest przez Fundację Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu w ramach projektu konkursowego FUND_AKCJA.

1 odpowiedź

  1. […] do obejrzenia relacji zdjęciowej z wykładu „W poszukiwaniu liczb pierwszych”, który odbył się 22 maja 2018 roku na Wydziale Matematyki i Informatyki UAM w […]

Komentarze są wyłączone.

Do góry