Poznański Portal Matematyczny

O głębokich twierdzeniach i prostych pomysłach

6 kwietnia 2017 roku, w LO św. Marii Magdaleny oraz w III LO im. św. Jana Kantego w Poznaniu odbyły się kolejne wykłady z cyklu Spotkania z matematyką. Doktor Maciej Dołęga z WMI UAM wygłosił wykład pt. ,,O głębokich twierdzeniach i prostych pomysłach”. W spotkaniu uczestniczyli również uczniowie z VIII LO im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Streszczenie. Często wśród młodych ludzi panuje przekonanie, że w matematyce wszystko co miało zostać udowodnione, zostało już udowodnione (najprawdopodobniej bardzo dawno temu). Zdarzają się również głosy z przeciwnego bieguna mówiące o tym, że współczesna matematyka, owszem, wciąż się rozwija, lecz jest to dziedzina piekielnie skomplikowana (niedostępna dla zwykłego śmiertelnika). Celem tego wykładu jest obalenie obu przytoczonych mitów. Postaram się przedstawić kilka wybitnych wyników relatywnie współczesnej matematyki, które opierają się na bardzo prostych ideach, pojawiających się już na etapie matematyki szkolnej.

Wykłady w ramach cyklu Spotkania z matematyk w semestrze letnim roku szkolnego 2016/2017 odbywają się w ramach projektu finansowanego przez Fundacje mBanku

mfundacja_logotyp_sowa

Do góry