Poznański Portal Matematyczny

Po indeks z Pitagorasem: Odkrywanie tajemnic przeliczania

Zapraszamy do udziału w kolejnym w tym roku akademickim wykładzie dla młodzieży z cyklu ,,Po indeks z Pitagorasem” realizowanym na Wydziale Matematyki i Informatyki UAM w Poznaniu.

Pani mgr Eliza Jackowska-Boryc, doktorantka na Wydziale Matematyki i Informatyki UAM w Poznaniu, w dniu 16 maja 2017 roku o godz. 12 w auli A na Wydziale Matematyki i Informatyki UAM wygłosi wykład zatytułowany ,,Odkrywanie tajemnic przeliczania”.

Streszczenie. „Liczyć każdy może, czasem lepiej, czasem gorzej”- czy rzeczywiście tak jest? Niektóre plemiona afrykańskie używają tylko czterech liczebników: 0, 1, 2, wiele, … i to im wystarcza. Czy nam także? Często okazuje się, że liczenie nie jest tak proste jak nam się to wydaje. Na wykładzie zaprezentujemy różne sposoby zliczania poczynając od tych najbardziej pierwotnych, poprzez standardowe schematy wyboru, aż do tych wyjątkowo interesujących. Pokażemy na co trzeba zwrócić uwagę i co może okazać się najbardziej zaskakujące. Omówimy jak zmieniają się sposoby zliczania gdy ustawiamy ludzi w kolejce, gdy wybieramy delegację oraz gdy usadzamy gości weselnych przy okrągłym stole. Nauczymy się przeliczać, porządkować i losować, w taki sposób, że już nie będzie to stanowiło żadnego problemu, a nawet okaże się świetną zabawą.

Rejestracja na wydarzenie odbywać się będzie przez formularz zgłoszeniowy dostępny od 11 kwietnia 2017 r.

Galeria zdjęć

Warsztaty odbywają się w ramach projektu Potęga Matematyki-kontynuacja. Środki finansowe na projekt pozyskała PFM od Fundacji mBanku.

mfundacja_logotyp_sowa

Do góry