Poznański Portal Matematyczny

Po indeks z Pitagorasem: Rozwinięcie dziesiętne, liczby p-adyczne i dziurawy zbiór Cantora

Zapraszamy do udziału w kolejnym w tym roku akademickim wykładzie dla młodzieży z cyklu Po indeks z Pitagorasem” realizowanym na Wydziale Matematyki i Informatyki UAM w Poznaniu.

Pan dr hab Jerzy Grzybowski, pracownik Wydziału Matematyki i Informatyki UAM w Poznaniu, w dniu 6 grudnia 2016 roku o godz. 12 w auli A na Wydziale Matematyki i Informatyki UAM wygłosi wykład zatytułowany ,,Rozwinięcie dziesiętne, liczby p-adyczne i dziurawy zbiór Cantora”.

Streszczenie. Pokażemy zalety i pewne wady nieskończonych rozwinięć liczb w systemie dziesiętnym i dwójkowym. Przedstawimy liczby 2-adyczne jako liczby o nieskończonych rozwinięciach na lewo od przecinka. Pokażemy dwie wizualizacje zbioru liczb 2-adycznych przy pomocy figur, które ,,składają się głównie z dziur”.

Rejestracja na wydarzenie odbywać się będzie przez formularz zgłoszeniowy dostępny od piątku 11 listopada 2016 r.

Warsztaty odbywają się w ramach projektu Potęga Matematyki. Środki finansowe na projekt pozyskała PFM od Miasta Poznań.

1 odpowiedź

  1. […] W dniu 6 grudnia 2016 roku na Wydziale Matematyki i Informatyki UAM odbył się kolejny wykład z cyklu ,,Po indeks z Pitagorasem”. Doktor habilitowany Jerzy Grzybowski wygłosił odczyt zainstalowany ,,Rozwinięcie dziesiętne, liczby p-adyczne i dziurawy zbiór Cantora”. […]

Komentarze są wyłączone.

Do góry