Poznański Portal Matematyczny

Geometria w muzyce

W dniu 20 października 2016 roku w Auli Nova Akademii Muzycznej im. Ignacego Paderewskiego przy ulicy Święty Marcin 87 w Poznaniu odbędzie się wykład popularnonaukowy Geometria w muzyce. Wykład zostanie zaprezentowany dwukrotnie: o godz. 9:15 oraz o godz. 11:15 i jest adresowany do uczniów gimnazjów.

Wykład jest elementem cyklu ,,Matematyka w muzyce i muzyka w matematyce”, a jego celem jest ukazanie związków i podobieństw pomiędzy tymi odległymi − na pozór − dziedzinami. Pierwsze spotkanie z matematyką i muzyką poświęcone będzie przekształceniom geometrycznym i ich odpowiednimi analogiami występującymi w kompozycjach wielkich mistrzów: Mozarta, Pachelbela i Bacha. Podczas wykładu uczniowie będą mieli okazję nie tylko zobaczyć, ale i usłyszeć na żywo rozmaite muzyczne translacje, symetrie oraz obroty.

Wstęp na każdy z wykładów jest bezpłatny, należy jednak zgłosić chęć uczestnictwa (max. 25 osób + 3 opiekunów) poprzez formularz rejestracji (rejestracja będzie czynna od 1 października 2016 od godz. 00:00 do 14 października 2016 roku do godziny 23:59).

Wykład Geometria w muzyce jest efektem współpracy Poznańskiej Fundacji Matematycznej, Wydziału Matematyki i Informatyki Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu i Akademii Muzycznej im. Ignacego Paderewskiego w Poznaniu. Bezpośrednimi realizatorami wykładu są: mgr Dorota Blinkiewicz (UAM), dr Marek Kaluba (UAM), prof. UAM dr hab. Maciej Kandulski (UAM), dr hab. Piotr Niewiedział (AM) oraz studenci obu uczelni. Koordynatorem cyklu ,,Matematyka w muzyce i muzyka w matematyce” jest dr Maciej Grześkowiak.

Wykłady odbywają się w ramach projektu Potęga Matematyki.

1 odpowiedź

  1. […] wykład z cyklu ,,Matematyka w muzyce i muzyka w matematyce”. Tytuł wykładu brzmiał ,,Geometria w muzyce”. Poniżej zamieszczamy kilka zdjęć, których autorem jest Antoni […]

Komentarze są wyłączone.

Do góry