Poznański Portal Matematyczny

Po indeks z Pitagorasem – wykład, 9 czerwca 2015 r.

Szanowni Państwo,

w imieniu władz Wydziału Matematyki i Informatyki UAM oraz Poznańskiej Fundacji Matematycznej serdecznie zapraszam do udziału w ostatnim w tym roku akademickim wykładzie otwartym dla młodzieży z cyklu „Po indeks z Pitagorasem”.

Wykład zatytułowany „Bryły w plasterkach” poprowadzi pani mgr Małgorzata Mikołajczyk, matematyczka, dydaktyk i popularyzator matematyki, kierownik Pracowni Dydaktyki Matematyki Instytutu Matematycznego Uniwersytetu Wrocławskiego. Autorka ponad 200 publikacji naukowych i popularnonaukowych. Organizatorka wielu popularnych konkursów matematycznych m.in. Dolnośląskich Meczów Matematycznych, Maratonu Matematycznego, czy Wrocławskich Matematycznych Marszów na Orientację. Redaktor naczelny Magazynu Miłośników Matematyki i Wrocławskiego Portalu Matematycznego. Za działalność popularyzatorską i edukacyjną wyróżniona w 2006 roku medalem Komisji Edukacji Narodowej, w 2010 roku Nagrodą Prezydenta Wrocławia oraz w 2012 roku nagrodą główną im. Samuela Dicksteina Polskiego Towarzystwa Matematycznego.

Na wykładzie zaprezentowany zostanie trening wyobraźni geometrycznej. Obliczane będą objętości brył z wykorzystaniem różnym metod. W efekcie wyprowadzony zostanie wzór na objętość kuli, korzystając jedynie ze wzorów na objętość prostopadłościanu i ostrosłupa.

Spotkanie odbędzie się we wtorek, 9 czerwca 2015 roku, na Wydziale Matematyki
i Informatyki Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, ul. Umultowska 87, o godz. 12.00 w Auli A.

Formularz zgłoszeniowy zostanie uruchomiony w środę 13 maja ze strony https://cirrus.wmi.amu.edu.pl/i/wydarzenia/

Wszystkie szczegóły dotyczące udziału w wykładach otwartych na WMiI dostępne są na stronie http://www.wmi.amu.edu.pl/pl/wyklady-otwarte.

Z poważaniem,
Edyta Juskowiak

Wykłady „Po indeks z Pitagorasem”, w roku szkolnym 2014/2015, organizowane są dzięki środkom finansowym pozyskanym przez Poznańska Fundację matematyczną od Fundacji mBanku oraz od Miasta Poznań.

mfundacja_logotyp_sowa

logo_POZnan_PL_prawa_www_RGB

 

Do góry