Poznański Portal Matematyczny

Mecz matematyczny

We Włoszech w okresie Renesansu matematycy mieli w zwyczaju wymieniać się zadaniami, aby po kilku tygodniach publicznie „pojedynkować się”. Każdy przedstawiał rozwiązania zadań zaproponowanych przez przeciwnika. Zwyciężał ten, kto rozwiązał większą liczbę zadań. Zamierzamy reaktywować tę tradycję wśród młodzieży szkół średnich. Zawody są inspirowane rozgrywkami Dolnośląskich Meczów Matematycznych. Do udziału w „Turnieju meczów matematycznych” zaprosiliśmy sześcioosobowe drużyny z czterech poznańskich liceów: II LO, V LO, VIII LO i LO św. Marii Magdaleny.

Turniej odbędzie się 24 maja 2014 roku, o godz. 9.00 w auli A na Wydziale Matematyki i Informatyki UAM w Poznaniu. W tym dniu, od godz. 10.00 zapraszamy wszystkich chętnych kibiców do śledzenia potyczek drużynowych!

Mecz rozpocznie się od losowania par eliminacyjnych (A-B, C-D). Następnie zawodnicy otrzymają zestaw zadań, które każda z drużyn będzie rozwiązywać na osobności. Po 60 minutach rozpoczną się dwa mecze (A-B i C-D),
polegające na publicznej prezentacji rozwiązań zadań wskazanych przez przeciwnika. Po przerwie obiadowej ciąg dalszy maratonu naukowego: przegrani z meczów przedpołudniowych (po opracowaniu rozwiązań kolejnych zadań) stoczą pojedynek o trzecie miejsce, a zwycięzcy (po przygotowaniu się) rywalizować będą w meczu finałowym. W sumie w ciągu całego dnia podjęta zostanie próba rozwiązania 24 niebanalnych zadań matematycznych. Turniej powinien zakończyć się ok. godz. 17:00 wręczeniem nagród.

W jury konkursu pracować będą nauczyciele ww. szkół oraz troje absolwentów studiów matematycznych I stopnia. Mamy nadzieję, że spotkanie będzie przebiegać w sportowej atmosferze. Zapraszamy do kibicowania!

Turniej jest współfinansowany przez Poznańską Fundację Matematyczną ze środków pozyskanych od Miasta Poznań na realizację projektu „Matematyka dla zuchwałych”.